Nasze przedszkolne

Metody i programy

Nasi nauczyciele codzienną praktykę pedagogiczną wzbogacają o nowatorskie rozwiązania metodyczne m.in.:
• twórcze metody aktywności ruchowej: C. Orffa, R. Labana, A. i M. Kniessów,
• Metodę Ruchu Rozwijającego Sherborne,
• Metodę Dobrego Startu Bogdanowicz,
• metodykę nauczania matematyki wg E. Gruszczyk- Kolczyńskiej i E. Zielińskiej,
• aktywne słuchanie muzyki B. Strauss

W naszym przedszkolu tradycyjnie organizowane są imprezy i uroczystości:
• Pasowanie na Przedszkolaka
• Koncert pieśni patriotycznych
• muzyczne Spotkanie ze Św. Mikołajem
• Jasełka dla Babci i Dziadka
• rodzinne kolędowanie
• Powitanie Wiosny
• Święto Rodziny

Organizujemy wycieczki, m. in. do:

• Teatru Groteska
  • Muzeum Narodowego (różne oddziały)
  • Muzeum Inżynierii Miejskiej
  • Zamku Królewskiego na Wawelu
  • Jednostki Wojskowej w Balicach
  • Straży Pożarnej i na Policję
  • Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków Airport w Balicach

Nasi wychowankowie mają okazję brać udział w spotkaniach z ciekawymi ludźmi, np. z:

• autorami książek dla dzieci
  • aktorem Teatru Groteska
  • Jaśkiem Melą
  • pilotem samolotów pasażerskich
  • pracownikiem CERNu
  • osobami wykonującymi ciekawe zawody (policjant, lekarz, nurek, ratownik GOPR itp.)

Współpracujemy z wieloma instytucjami kulturalnymi m.in.:

• Pracownią Ceramiki Artystycznej
  • Muzeum Narodowym
  • Zamkiem Królewskim na Wawelu
  • Muzeum Etnograficznym
  • Muzeum Inżynierii Miejskiej
  • Teatrem Groteska

Nasze Programy

Przedszkole pracuje w oparciu o podstawę programową wychowania przedszkolnego dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych form wychowania przedszkolnego – tu

Nasi nauczyciele monitorują indywidualny rozwój każdego wychowanka w czasie systematycznych obserwacji, prowadzonych w celu zapewnienia najlepszych warunków do osiągnięcia sukcesów rozwojowych. Przedszkole bada gotowość dziecka do podjęcia nauki w szkole i w zależności od wyników, prowadzi zajęcia wspomagające lub korygujące rozwój dziecka, a także udziela pomocy psychologiczno – pedagogicznej. Oferta zajęć prowadzonych w przedszkolu zapewnia realizację podstawy programowej, a także umożliwia rozwój zainteresowań i talentów dzieci.

Zestaw programów realizowanych w przedszkolu w roku szkolnym 2020/2021:

• Grupa Zdobywców, Podróżników, Odkrywców, Myślicieli : ,,Trampolina. Program Wychowania Przedszkolnego” Elżbieta Kordos, Wydawnictwo PWN;
  • Grupa Tropicieli: ,,Zabawy z porami roku. Program wychowania przedszkolnego”, Iwona Lekowicz, Anna Tworkowska- Baraniuk, Wydawnictwo Podręcznikarnia;
  • Grupa Badaczy: ,,Wokół Przedszkola. Program wychowania przedszkolnego”, , Małgorzata Kwaśniewska, Joanna Lendzion, Wiesława Żaba- Żabińska, Wydawnictwo MAC Edukacja;
  • Grupa Zdobywców, Tropicieli, Podróżników, Odkrywców, Badaczy, Myślicieli: ,,Gimnastyka dla Smyka” Renata Zamorska, Joanna Urbaniec;
  • Grupa Zdobywców, Tropicieli, Podróżników, Odkrywców, Badaczy, Myślicieli: ,,Mały artysta” Barbara Bednarczyk, Ewa Drabik, Anna Męka.

Innowacje realizowane w przedszkolu :

• „Tropiciele czytają Metoda Odimienną ”
  • „Kodowanie na dywanie. Uczymy dzieci programować.”
  • „Krecik – ogród dydaktyczny w naszym przedszkolu”