Fotogaleria

Akcja "Szkoła pamięta"

Image
Image

W październiku nasze przedszkole włączyło się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Celem akcji było uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach, którzy związani byli z historią naszej społeczności, regionu lub kraju.

Przedszkolaki z grupy „Podróżników” w ramach akcji miały okazję zapoznać się z historią naszego kraju za pomocą prezentacji multimedialnej pt: „Polska Niepodległa”, dzięki niej dowiedziały się komu zawdzięczają dziś wolność naszej ojczyzny. Przypomniały sobie również symbole narodowe oraz odśpiewały hymn Polski dla uczczenia pamięci o naszych bohaterach narodowych. Na koniec zajęć wybrali się pod Pierwotny głaz na Błoniach, który został usadowiony  w 12 maja 1936 roku w miejscu trybuny honorowej, z której marszałek Józef Piłsudski odebrał w 1933 roku defiladę 12 pułków kawalerii w 250 rocznicę zwycięstwa króla Jan III Sobieskiego pod Wiedniem.
Dzieci z grupy „Badaczy” także wzięły udział w akcji „Szkoła Pamięta”, w ramach której wybrały się na wycieczkę po Krakowie Trasą Królewską. Droga ta prowadzi do zamku na Wawelu, gdzie zamieszkała Jadwiga Andegaweńska po przybyciu do Polski. Cały tydzień poprzedzający nasz spacer poświęcony był zgłębianiu wiedzy na temat najważniejszych zabytków oraz najsłynniejszych postaci dla naszego miasta Krakowa, w tym bardzo ważnej dla całej społeczności przedszkolnej – świętej Jadwigi Królowej Polski – naszej patronki. Dzieci dowiedziały się między innymi, że królowa Jadwiga fundowała budowę kościołów, klasztorów, ołtarzy i uposażała już istniejące klasztory. W Katedrze Wawelskiej ufundowała ołtarz Wniebowzięcia. Otaczała opieką biednych i chorych, fundowała budowę szpitali. Starała się o rozwój kultury narodowej, dostarczyła środków materialnych na rozwój Akademii Krakowskiej, przekazała na ten cel klejnoty i kosztowne szaty. Troszczyła się o wszystkich swoich poddanych, szanując godność również tych najbiedniejszych. Królowa Jadwiga poświęciła swoje życie na rozwijanie Królestwa Polskiego wspólnie z Władysławem Jagiełłą, a do historii przeszła jako władczyni szczególnie wspierająca rozwój kultury i nauki. W testamencie zapisała swój majątek na rzecz Akademii Krakowskiej. Została pochowana w katedrze wawelskiej. Dzięki akcji „Szkoła pamięta” przedszkolaki utrwaliły i poszerzyły wiedzę o postaci ważnej dla historii naszego miasta i kraju. By uczcić pamięć świętej królowej Jadwigi wspólnie odśpiewaliśmy hymn przedszkola pt. „Przestań być widzem” w wykonaniu Promyczków Dobra.
 
#SzkołaPamięta