Patronka przedszkola

św. Jadwiga Królowa Polski

 • Rys historyczny
 • Projekt Nasza Królowa
 • Logo przedszkola
 • Hymn przedszkola
Image
  Dziesięcioletnia królowa

  Jadwiga urodziła się 18 lutego 1374 roku, jako trzecia córka króla Węgier i Polski Ludwika Andegaweńskiego. Kiedy skończyła cztery lata, rodzice wybrali jej męża – Wilhelma Habsburga. Dzieci połączono tak zwanym ślubem warunkowym i Jadwiga została wysłana do Wiednia, aby przygotowywać się do roli jaką w przyszłości miała podjąć. Jednak rodzinne plany pokrzyżowała w roku 1382 śmierć króla Ludwika. Węgrzy posadzili na tronie starszą siostrę Jadwigi, Marię, a młodziutką księżniczkę zaprosili na tron Polski.

  16 października 1384 roku odbyła się koronacja Jadwigi Andegaweńskiej na królową Polski. Miała wtedy dziesięć lat!

  Miała sporo do udźwignięcia i chociaż była jeszcze dzieckiem, zdawała sobie sprawę, że odtąd losy tego kraju leżą w jej rękach. Dlatego z wielką uwagą słuchała oddanych polskiej sprawie, mądrych i wiernych mężów stanu.

  Trudny wybór

  Kiedy okazało się, że jedynym wyjściem z trudnej, politycznej sytuacji jest unia polsko-litewska, a tym samym jej ślub z wielkim księciem litewskim Władysławem Jagiełłą, długo modliła się pod krzyżem w wawelskiej katedrze, by podjąć właściwą decyzję. Źródła historyczne podają, że objawił się jej wtedy Chrystus, dzięki czemu zrozumiała, że od jej szczęścia osobistego (małżeństwo z ukochanym Wilhelmem, z którym znała się od lat) ważniejszy jest chrzest Litwy.

  Ślub Jadwigi Andegaweńskiej z Władysławem Jagiełłą, poprzedzony chrztem księcia odbył się w katedrze na Wawelu 18 lutego 1386 roku, a 4 marca koronowano Jagiełłę na Króla Polski. Jadwiga miała wtedy zaledwie 12 lat, a jej mąż było o 23 lata starszy.

   więcej...
Image

  Z okazji zbliżającego się jubileusz 65-lecia istnienia w przedszkolu przeprowadzono konkurs na nazwę przedszkola. W konkursie licznie wzięły udział: dzieci, rodzice, pracownicy oraz absolwenci przedszkola. Komisja konkursowa uwzględniając głosowanie, oczekiwania całej społeczności przedszkolnej, propagowane tradycje i wartości, uwarunkowania historyczne najbliższej okolicy, cechy, dokonania i ponadczasowe wartości reprezentowane przez przyszłą patronkę wybrała imię: „Św. Jadwigi Królowej Polski”.

  Postać Św. Jadwigi jest częścią historycznej tradycji naszego miasta oraz ambasadorem wielu uniwersalnych wartości. Jako przedszkole Św. Jadwigi podejmujemy wiele działań mających na celu wychowanie dzieci do uniwersalnych wartości takich jak: dobro, piękno, prawda, szacunek i umiłowanie ojczyzny oraz rozwój osobowości naszych przedszkolaków kształtowaną poprzez edukację społeczną, regionalną, patriotyczną i artystyczną.

  więcej...

Image

  Naszym logo jest królewska korona z klejnotem, która przypomina o patronce przedszkola św. Jadwidze, a swoim nowoczesnym charakterem nawiązuje do architektury budynku i wyposażenia sal.

  Projektantką przedszkolnego logo jest Pani Anna Kaszuba-Dębska, słynna malarka, graficzka, ilustratorka, projektantka książek, reżyserka wielu filmów animowanych, pisarka oraz biografistka.

  Z kilku zaproponowanych przez Panią Projektantkę logotypów Przedszkolaki, Rada Pedagogiczna, Dyrektor oraz Rada Rodziców wybrały projekt nr 2.

  GRAFIKA LOGO

  Wszystkie zastosowane elementy naszego logo zostały skrzętnie przemyślane. Figury z których powstała korona dobrano w sposób symboliczny. Podstawą projektowania logotypu były dwie podstawowe figury geometryczne: koło i kwadrat. Z kwadratu symbolizującego nasze PRZEDSZKOLE Pani Projektantka wyczarowała piękną KORONĘ , a numer 76 zamieniła w okrągły klejnot oraz drogę zachęcająca do wejścia.

  KOLORYSTYKA LOGO

  Kolorystyka logo nie jest przypadkowa, nawiązuje do barw królewskiej władzy. Czerwony to także kolor miłości i caritas. Biel i czerń odnoszą się do barw, które znajdują się na królewskim płaszczu. Czerwony logotyp umieszczony na białym tle nawiązuje do naszych barw narodowych i podkreśla wartości patriotyczne jakimi kierowała się św. Jadwiga Królowa Polski.

  Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym opisem projektu naszego logo

Image

  HYMN PRZEDSZKOLA

  Przestań być widzem - św. Jadwiga

  Ref.:
  „Czyń, co widzisz!” – przestań być widzem!
  Spróbuj dorównać – świętej Jadwidze!
  Działaj, pomagaj - przestań być widzem!
  Spróbuj dorównać – świętej Jadwidze!
  1.
  Chcecie? Wierzcie lub nie wierzcie:
  dziesięć lat zaledwie miała.
  nastolatką być zaczęła,
  gdy królową już została!
  2.
  I dziwili się na dworach,
  że ta jeszcze „małolata”
  – wierna Bogu – rządzi dzielnie
  jak… król Węgier! Jak jej tata!!
  3.
  Węgier córkę osierocił,
  lecz Łokietka wnuczką była,
  gdy z Jagiełłą ślub ją złączył
  – Polskę z Litwą połączyła!
  Ref.:
  „Czyń, co widzisz!”… (2x)
  4.
  Więc… Krzyżaków się nie bała,
  biednym grosza nie szczędziła,
  szpital, kościół fundowała,
  dla artystów szczodra była…
  5.
  I klejnoty swe oddała,
  by krakowskiej Akademii
  naukowcy najzacniejsi
  korzystali z wiedzy w pełni!
  6.
  I pobożna była wielce:
  „Czyń, co widzisz!” – to przesłanie,
  którym ujął ją Zbawiciel.
  On był najważniejszy dla Niej.