Fotogaleria

Szkoła Pamięta

Image
Image

W ramach akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywającej się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali w historii- tej ogólnonarodowej i lokalnej w tygodniu poprzedzającym zaduszki dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w różnych inicjatywach.

Dzieci z grupy Myślicieli w trakcie zajęć poznały tradycje związane z obchodami Dni Zadusznych oraz wykonały lampiony- znicze jako symbol pamięci. Przedszkolaki uczestniczyły także w wirtualnym spacerze po salach wystawienniczych Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie, poznając tym samym bliżej postać Generała brygady Wojska Polskiego.

W grupie Badaczy wspomniano nazwiska bohaterów naszej dzielnicy: Zygmunta Angelusa, Stefanię Domagałową, Irenę Dumową, Reginę Frysową, Stefana Gaudyna, Cezarego Jakubowskiego, Zygmunta Jędroża, Jana Lelito, Stanisława Lelito, Stefana Lisa, Adama Malika, Anielę Jakubowską, Edwarda Porębskiego, Różę Rybakową, Bronisława Sławika, Jadwigę Tolmanową, Józefa Stramka, Brunona Wiewióra, Annę Zdziech, Ludwikę Zielińską, Marię Zielińską, Ludmiłę Korbutową, Jadwigę Jakubowską. Polaków, którzy własną krwią i ofiarą życia dali przykład światu jak bronić wolności i niepodległości naszego kraju. Przedszkolaki dowiedziały się także, że nie wszyscy mogli walczyć w obronie Ojczyzny, ale wszyscy Polacy pragnęli odbudować nasz kraj.

Dlatego rodzice, dziadkowie, podtrzymywali polskie zwyczaje, obchodzili patriotyczne rocznice, śpiewali polskie pieśni, czytali dzieciom potajemnie polskie książki, dbali o polskie symbole, chociaż groziły za to kary. To też są bohaterowie i pamiętajmy o nich. Dla wszystkich, którzy odwagą, słowem i bronią przyczynili się do wolności Ojczyzny, starszaki wykonały piękne róże.